Wydarzenia

Organizacje obywatelskie tętniły pulsem ku niepodległej Rzeczypospolitej

– To organizacje obywatelskie tętniły pulsem, dążącym do niepodległej Rzeczpospolitej – powiedział w poniedziałek Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami instytucji obywatelskich oraz organizatorami kampanii społecznych z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz: Wystąpienie Prezydenta RP podczas spotkania z przedstawicielami instytucji obywatelskich oraz organizatorami kampanii społecznych

– To właśnie Państwa działalność, to właśnie wszystko to, co Państwo przez te 100 lat i wcześniej zrobiliście dla Rzeczpospolitej, predestynuje właśnie was do tego, by w tę setną rocznicę się włączyć i by tę wielką, wspaniałą atmosferę patriotyczną, historyczną, propaństwową, proniepodległościową, prosuwerennościową w tę setną rocznicę budować – podkreślił Prezydent.

– Byliście Państwo w walce o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą zawsze; byliście Państwo również i w budowaniu suwerennej, i niepodległej Rzeczpospolitej – dodał.

Jak mówił, to właśnie działalność organizacji obywatelskich takich jak „Sokół”, takich jak rodzące się polskie harcerstwo, polski skauting, czy takich, jak związki strzeleckie, czy innych, które prowadziły działalność organiczną, czy to w zaborze austriackim, czy w zaborze pruskim, czy organizacji podziemnych w zaborze rosyjskim. – To one cały czas tętniły tym pulsem, dążącym do niepodległej Rzeczpospolitej. To one organizowały ludzi w wielkim marzeniu, które przeradzało się w działanie ku niepodległej, suwerennej Rzeczpospolitej – zaznaczył Andrzej Duda.

Oprawę spotkania zapewniła Orkiestra Wielkich Bębnów pod kierownictwem  Artura Lisa. Podczas koncertów zespół wykorzystuje wyjątkowe na skalę światową konstrukcje wielomembranowego bębna. Na jednym z nich Prezydent Andrzej Duda wybił „Puls Niepodległości”.  Następnie do wybicia ,,Pulsu Niepodległości” w obecności Pary Prezydenckiej  poproszonych zostało pięciu przedstawicieli różnych pokoleń.

W Pałacu Prezydenckim zaprezentowała się orkiestra złożona z 6 wielkich bębnów o średnicy 2-2,5 metra wraz z innymi instrumentami (klarnet, dybuch, ligawka, lira korbowa, skrzypce, akordeon, kontrabas, perkusja) w składzie Maciek Cierliński, Michał Justa, Grzegorz Śledz, Sylwia Zdunkiewicz, Monika Maliszewska Lis,Monika Borysiak, Michał Justa, Michał Krysik, Mateusz Wożniak, Grzegorz Gadziomski, Tomasz Bielecki, Bartek Smorangiewicz, Sebastiam Maliszewski, Patryk Walczak.

Muzycy wykonali kilka zaaranżowanych  na ten skład kompozycji Karola Szymanowskiego m.in. „Żołnierz, ja Ci żołnierz”, „Hej, zabujały się siwe łabędzie” oraz „Mazurek”. Autorem opracowania muzycznego, które zaprezentowano w Pałacu Prezydenckim jest Robert Lipka, a aranżacji – Maciej Kierzkowski. (PAP, MK).

Galeria zdjęć:

 

Źródło:

 http://www.prezydent.pl/aktualnosci/rocznica-niepodleglosci/aktualnosci/art,12,organizacje-obywatelskie-tetnily-pulsem-ku-niepodleglej-rzeczypospolitej.html