Wydarzenia

Projekcja filmu o gen. Józefie Hallerze z okazji święta Wojska Polskiego w ramach projektu „Cześć i chwała Bohaterom powiatu legionowskiego”

W dniu 18 sierpnia br. Fundacja Instytut Patrium zorganizowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie POCZYTALNI projekcję filmu o wybitnym polskim wojskowym okresu międzywojennego i gorącym patriocie a jednocześnie osobistości nieco zapomnianej – tj. o gen. Józefie Hallerze.

Projekcja filmu odbyła się w ramach projektu, który Fundacja prowadzi we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i pod patronatem ministra Mariusza Błaszczaka, pod nazwą „Cześć i chwała Bohaterom powiatu legionowskiego”.

Projekt jest współfinansowany przez MON i jest częścią ogłoszonego kilka miesięcy temu przez ministra działania „Wdzięczni Bohaterom”.

Wydarzenie składało się z kilku etapów. W pierwszej części zebrani goście mogli zobaczyć film pt. „Błękitna Armia 1917-1919”. W drugiej części głos zabrali prelegenci tj. p. Wojciech Kuliński z Centralnej Biblioteki Wojskowej (koordynator filmu) oraz p. Henryk Matuszewski – historyk amator, miłośnik historii Legionowa i Legionów Polskich.

W trzeciej – ostatniej części spotkania – zebrani goście wraz z organizatorami i prelegentami zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek a dyskusja przeniosła się w kuluary.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. nasi szacowni kombatanci z Legionowa p. Stanisław Sosiński oraz p. Wacław Jóźwiuk oraz prezes stowarzyszenia kombatantów p. Wojciech Jeute a także p. Andrzej Kalinowski – pełnomocnik PiS w powiecie legionowskim i kandydat na prezydenta miasta, obecny radny PiS w Radzie Miasta i p. Katarzyna Skierkowska – Pacocha – członek Zarządu legionowskiego PiS. Obecny był także p. Leszek Dałek – kandydat na wójta gminy Nieporęt.

Z ramienia organizatorów obecni byli: p. Gracjan Piersa – Prezes Zarządu Fundacji, p. Teresa Pakuła – członek Zarządu Fundacji i p. Konrad Michalski – wg statutu tzw. Pierwszy Prezes Fundacji oraz współpracownik senatora RP prof. Jana Żaryna w pow. legionowskim.

Projekcja organizowana była z okazji święta Wojska Polskiego i była pierwszym spotkaniem z planowanego cyklu.

O kolejnych wydarzeniach informacje pojawią się wkrótce. Więcej o projekcie na podstronie http://www.patrium.pl/wdzieczni-bohaterom/