Fundusz PatriotycznyŻołnierze i Kapłani Niezłomni

Żołnierze Armii Krajowej z Legionowa i okolic, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi

W 82. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Fundacja Instytut Patrium pragnie przypomnieć o tragicznych losach polskich patriotów – żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi w łagrze w Borowiczach.

Symboliczny pomnik czterech żołnierzy AK znajduje przy głównej alei legionowskiego cmentarza. Zapraszamy na ciekawy wykład historyka dr Adama Rafała Kaczyńskiego o losach kilkudziesięciu AK-owców z terenu Legionowa i okolic, którzy jesienią 1944 r. zostali aresztowani przez wywiad radziecki i zesłani do katorżniczej pracy w głąb Związku Radzieckiego. Pod koniec października 1944 r. Legionowo zostało zajęte przez Armię Czerwoną, za którą podążały oddziały SMIERSZ wyłapujące polskich patriotów. Na terenie Legionowa i okolic złapano wtedy czterdziestu sześciu żołnierzy AK i wywieziono ich do łagru w Borowiczach. Mieszkali tam i pracowali w nieludzkich warunkach o głodzie, brudzie i chłodzie. Spowodowało to choroby, które dziesiątkowały więźniów.

Śmierć dotknęła także Legionowian – jako pierwszy, na kilkanaście dni przez zakończeniem II WŚ zmarł Ryszard Górecki „Ryś”. Potem przyszła kolei na Edwarda Witeckiego „Waligórski”, Kazimierza Gawlińskiego „Kazik” i Ryszarda Moniewskiego „Bortnowski”. Jednym z tych, którym udało się przeżyć był ppłk Edward Dietrich „Ralf”. To dzięki jego staraniom w roku 2000 udało się wybudować i odsłonić, w obecności ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, pomnik poświęcony żołnierzom AK z Legionowa, którzy zmarli w radzieckim łagrze.

Przechodząc główną aleją legionowskiego cmentarza zatrzymajmy się w tym miejscu.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wykładu na ten temat.

—–

Prelegentem jest dr Adam Rafał Kaczyński. Filmik wykonano w ramach projektu Fundacji Instytut Patrium „Polskie drogi do wolności. Żołnierze Wyklęci i Kapłani Niezłomni”. Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

PROJEKT PROWADZONY JEST POD HONOROWYM PATRONATEM MEDIALNYM MAGAZYNU „SIECI HISTORII” ( https://www.wsieciprawdy.pl/ ) ORAZ PORTALU wPolityce.pl ( https://wpolityce.pl/ )